Nandina Domestica bitkisinde karşılaşılan hastalıklar

HASTALIKLAR

Bakteriyel Yaprak Yanıklığı: Pathogen Xylella fastidiosa bakterisinden kaynaklanır ve beslenen böceklerle yayılır. Yaprak kenarlarının kahverengiye dönmesiyle kendini gösterir. Kenarlardaki kahverengilikler yeşil, sağlıklı dokudan soluk bir hatla ayrılır. Bitki gelişimi geriler, sonrasında uçtan itibaren dibe doğru kurur. Bakteriyel yaprak kurumasının bir çaresi yoktur ancak malçlama, yeterli sulama ve mükemmel bir bakımla bitki güçlendirilebilir hastalığın ilerleyişi yavaşlatılabilir.

Nandina Virüsü: Bitki özsuyuyla beslenen böceklerden, bahçe aletlerinden ya da bitkiye temas eden başka virüslü şeyden bulaşabilir. Nandina yaprakları üzerinde koyu kırmızı beneklere sebep olur, bitkinin gelişimin yavaşlatır. Virüs bulaşan nandinalar tedavi edilemez, iyi bakımla kuvvetlendirilebilir. Virüslü bitki sağlıklı bitkilerden uzaklaştırılmalıdır.

Diğer Nandina Hastalıkları: Küllenme, mantardan kaynaklanan yaprak yanıkları, kök çürümesi (yeşil yaprakların renklerinin solması ve dalların boynunu bükmesi kök çürümesinin belirtisi olabilir, bu durumda bitki yeni, kuru toprağa dikilmelidir, aşırı gübreleme de kök çürümesine neden olabilir.) nandinaya zarar verebilir. İyi drenajlı ve iyi beslenmiş toprakta, dipten sulama yapılarak (ılık havada nemli yapraklar üzerindeki mantarlar hızla üreyeceğinden tepeden sulamadan kaçınılmalıdır), düşen yaprakların ve zararlı otların temizlenmesi, sıkıntılı bölümlerin derhal bitkiden uzaklaştırılmasıyla bitki bu hastalıklara karşı korunabilir

 1. RAMAZAN ÇOLAK diyor ki:

  İYİ GÜNLER,
  BAHÇEYE NANDINA DİKMEYİ DÜŞÜNÜYORUM.
  SIK HASTALIK GELİYORMU BU BİTKİLERE?
  MESELA TAFLANLAR ÇOK SIK HASTA OLUYOR VE YAPRAKLI KÖTÜ OLUYOR…

  • erfiadmin diyor ki:

   Çok problemli bir tür değildir.Geçirgen ve gevşek toprakları severler. Güneşli ya da yarı gölge alan bir konuma dikilmelidirler.

 2. filiz diyor ki:

  merhaba ,birkaç gün önce nandinadomestica bitkisi satın aldım.Eve geldiğinde çok iyiydi ama bir gün sonra yaprakları kuru bir görüntü aldı.bitki susuz değil sanki kuruyacakmış gibi .Kurtarmak için ne yapabilirim?

  • erfiadmin diyor ki:

   İç mekanda sağlıklı yaşayabilmesi için çok fazla ilgilenilmesi gerekir. Her gün yapraklarını nemlendirmelisiniz. 3-4günde bir sulamalısınız. İyi ışık alan bir yere koymalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir